A retek palánta a magból kifejlett növény, melyet a jó idő esetén már a szabadba, de akár cserépbe is ültethetünk. Ha cserépbe ültetjük, akkor jobban elérhetővé válik, főleg, ha a konyha ablakban nevelgetjük. A retek egy nagyon egészséges zöldség, a fogyasztása mégsem olyan nagy mértékű. Jellemzően tavasszal – a retek szezon kezdetén – keresettebb, amikor még más friss zöldség nem érhető el a piacok, zöldség üzletek polcain.
Ilyenkor nagyon keresett, de amint már megjelennek már zöldsĂ©gek Ă©s gyĂĽmölcsök – fĹ‘leg április vĂ©gĂ©tĹ‘l, május elejĂ©tĹ‘l az eper – akkor egyre kevesebb iránta a kereslet. Pedig rendkĂvĂĽl egĂ©szsĂ©ges, rendszeres fogyasztás mellett számos betegsĂ©g megelĹ‘zhetĹ‘ vele, hiszen a retek hatása a szervezetre igazán jĂłtĂ©kony. Ráadásul a retekcsĂra is igazán egĂ©szsĂ©ges csemege, ezĂ©rt is Ă©rdemes a retek vetĂ©sĂ©vel megprĂłbálkozni, hiszen akkor otthon is könnyedĂ©n elĂ©rhetĹ‘. Ráadásul a számos retek fajtának köszönhetĹ‘en, szinte egĂ©sz Ă©vben vethetĹ‘ retek, bár jellemzĹ‘en tavasszal Ă©s Ĺ‘sszel vetik a kĂĽlönbözĹ‘ fajtákat.
Retek palánta
A retek vetĂ©se már kora tavasszal – fűtött fĂłlia sátras vetĂ©s esetĂ©n már tĂ©l vĂ©ge felĂ© – megtörtĂ©nik. Ilyenkor a magokat szĂłrjuk el az elĹ‘zĹ‘leg elkĂ©szĂtett helyĂĽkre. Ez lehet cserĂ©p vagy bármely ĂĽltetĹ‘ tálca stb. A talajt elĹ‘ kell kĂ©szĂteni, a magokat beszĂłrni, majd spriccelĹ‘s mĂłdszerrel kell Ĺ‘ket öntözni, hogy a magok ne mosĂłdjanak ki a földbĹ‘l. Mivel cserĂ©pben kevĂ©sbĂ© marad meg a nedvessĂ©g, Ă©rdemes rendszeresen öntözni, de ne álljon alatta a vĂz.
Ajánlott fĂłliával letakarni, mert a nedvessĂ©get is jobban megtartja általa a föld Ă©s melegebben is tartja, Ăgy a magok hamarabb csĂrázásnak indulhatnak. Ha már a retekcsĂrák megjelentek, a fĂłliát le kell szedni rĂłla, hogy a növĂ©ny tudjon szellĹ‘zni. Ilyenkor a melegebb helyrĹ‘l már átvihetĹ‘k hűvösebbre, hogy elkezdjĂĽk Ĺ‘ket kĂ©szĂteni a szabadföldi kiĂĽltetĂ©sre.
Retek palánták kiültetése
A retek palántát a fagyok elmĂşltával Ă©s ha már a talaj melegebb Ă©rdemes kiĂĽltetni a szabadba az elĹ‘zĹ‘leg elkĂ©szĂtett vĂ©gleges helyĂ©re. A földet megfelelĹ‘en fel kell ásni, gyom mentesĂteni, trágyázni, majd jöhet az átĂĽltetĂ©s. A hĂłnapos retkek esetĂ©ben kisebb sor- Ă©s tĹ‘távolsággal kell számolni, mint a tĂ©li retek esetĂ©ben, annak ugyanis nagyobb a gumĂłja Ă©s a lombja is. A tavaszi retkek 15-20 cm sor- Ă©s 8-9 cm tĹ‘távolsággal ĂĽltethetĹ‘k. Majd be kell Ĺ‘ket locsolni Ă©s folyamatosan szemmel tartani, hogy a retek kártevĹ‘i ne tegyenek benne kárt.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Retek
Vissza a kategĂłria cikkeihez